Home » Australian Open Swimming Championships 2024 medal winners – full list

Australian Open Swimming Championships 2024 medal winners – full list

The Australian Open Swimming Championships 2024 is being held at the Gold Coast Aquatic Centre in Queensland. The event started on April 17 and will end on the 20th.

Although national selection for the Australian swimming team at the Paris 2024 Olympics is not on the line at the championships, the event features a stacked field comprising swimmers from Australia, the Republic of Korea, Japan and New Zealand.

The women’s 100m freestyle in Gold Coast featured five of the top ten fastest swimmers in history, including five-time Olympic gold medallist Emma McKeon, Cate Campbell, Mollie O’Callaghan, Bronte Campbell and Shayna Jack.

O’Callaghan will also compete in the women’s 200m freestyle, an event in which she is the current world record holder.

The women’s 200m individual medley on the opening day saw 22-year-old Olympic gold medallist Kaylee McKeown win gold with a new national record of 2:06.99, rewriting Stephanie Rice‘s previous mark of 2:07.03 set in 2009.

The men’s 400m freestyle saw three world champions – Kim Woomin of South Korea (2024), Australia’s Sam Short (2023) and Elijah Winington (2022) – go head to head.

Cameron McEvoy, the 2023 World Championships gold medalist, leads the field in the men’s 50m freestyle and will be up against South Korea’s national record holder Ji Yuchan. In the 100m freestyle, national record holder Matt Temple will be the one to watch out for.

The Australian Open Championships 2024 swimming is the first of the two national meets for the Australian swimmers before the Paris 2024 Olympics.

The Australian Swimming Trials 2024 at the Brisbane Aquatic Centre from June 10 to 15 will serve as the sole selection meet to pick the Australian swimming team for the Paris 2024 Olympics.

Here’s a look at all the medal winners from the Australian Open Championships 2024.

Australian Open Swimming Championships 2024 medal winners

April 17, Wednesday

  1. Men’s 100m breaststroke: 1. Zac Stubblety-Cook (59.85); 2. Joshua Yong (1:00.16); 3. Ippei Watanabe (1:00.42)
  2. Women’s 200m individual medley: 1. Kaylee McKeown (2:06.99); 2. Ella Ramsay (2:10.71); 3. Isabella Boyd (2:13.22)
  3. Men’s 50m butterfly: 1. Kyle Chalmers (23.10); Ben Armbruster (23.35); 3. Cameron McEvoy (23.52)
  4. Women’s 100 freestyle: 1. Mollie O’Callaghan (52.27); Meg Harris (52.59); 3. Emma McKeon, (53.09)
  5. Men’s 400m freestyle: 1. Elijah Winnington (3:41.41); Sam Short (3:41.64); 3. Kim Woomin, (3:45.12)
  6. Women’s 50m breaststroke: 1. Jenna Strauch (31.04); 2. Sienna Toohey (31.43); 3. Sally Hunter (31.77)
  7. Men’s 200m backstroke: 1. Lee Juho (1:56.97); 2. Bradley Woodward (1:57.67); 3. Josh Edwards-Smith (1:59.08)
  8. Women’s 800m freestyle: 1. Ariarne Titmus (8:17.80); 2. Lani Pallister (8:19.38) and Eve Thomas (8:25.71)
  9. Men’s 400m freestyle multi-class: 1. Timothy Hodge (4:15.36); 2. Brenden Hall (4:19.83); 3. Hamish Keenan (5:07.80)
  10. Women’s 400m freestyle multi-class: 1. Katja Dedekind (4:39.24); 2. Poppy Wilson (4:44.23); 3. Lakeisha Patterson (4:44.20)
  11. Men’s 200m freestyle multi-class: 1. Jack Ireland (1:53.86); 2 Ricky Betar (1:57.60); 3. Samuel Gould (2:00.43)
  12. Women’s 200m freestyle multi-class: 1. Ruby Storm (2:13.28); 2. Jade Lucy (2:15.46); 3. Madeleine Mcternan (2:15.60)
  13. Men’s 50m butterfly multi-class: 1. Benjamin Hance (24.65); 2 Nicholas Layton (24.90); 3. Jarred Dyer (27.86)
  14. Women’s 50m butterfly multi-class: 1. Paige Leonhardt (29.21); 2 Ruby Storm (30.54); 3. Jasmine Greenwood (30.42)
  15. Men’s 4x200m freestyle relay: 1. Taylor Kai/Hugh Dolle/Matthew Magnussen/Gilbert Kai (7:21.15); 2. Oliver Mackenzie/Tanin Kursidim/Flynn Phillips/Anthony Lin (7:45.49); 3. Finley Roddis/ Fergus Henderson/Yousief Hassan/Cormac Guthrie (7:52.96)