Home » Streaming this week on 7plus: horse racing, surfing, athletics and more

Streaming this week on 7plus: horse racing, surfing, athletics and more

A thrilling day of racing is guaranteed on Day 2 of The Championships at Royal Randwick in New South Wales on Saturday.

The 10-race card features five huge Group 1 races with the highly anticipated $5 million Queen Elizabeth Stakes the headline.

Top contenders Via Sistina, Mr Brightside, Pride Of Jenni, and Cascadian will battle it out in a star-studded lineup over 2000m.

Newsletters: Our top sports news direct to your inbox. Subscribe now

Other Group 1s include the $2 million Sydney Cup over 3200m, plus the Queen of the Turf Stakes and Australian Oaks, both worth $1 million each.

Join the Seven Horse Racing team live from 12pm AEST on Seven and 7plus.

The mid-season cut of the World Surf League Championship Tour is fast approaching as the field get ready to tackle the Margaret River Pro.

Following on from a captivating Rip Curl Pro Bells Beach, the tour prepares for the second event of the Aussie leg in Western Australia.

Ten male surfers have already survived the mid-season cut, including Australia’s Ethan Ewing and Jack Robinson, while Molly Picklum is the only Aussie locked in for the second half of the season of the women’s tour.

The field will be sliced down to just 22 male and 10 female competitors following the Margaret River Pro.

The event window gets underway from Thursday, 11 April until Sunday, 21 April.

Follow 7Sport on social media for all the latest updates from Margaret River.

All eyes will be on Australia’s best athletes with the Athletics Australia Championships getting underway in Adelaide from Thursday.

More than 3,600 athletes will vie for national glory with the event playing a crucial role in the build up to the Olympic Games in Paris later this year.

Sprinting sensations Torrie Lewis, Claudia Hollingsworth and Rohan Browning headline on the track along with Olympic hurdlers Michelle Jenneke and Liz Clay, who will battle it out for the 2024 title.

Diamond League discus champion Matthew Denny features in the field while Nicola Olyslagers and 2022 world champion Eleanor compete head-to-head on home soil for the first time since 2020 in a much-anticipated women’s high jump showdown.

All eyes will be on Australia’s best athletes on Thursday. Credit: Getty Images

Pole vaulter Nina Kennedy returns to the national circuit for the first time since her triumphant world title win at the World Championships in Budapest last year. Mighty middle distance runner Jessica Hull looks to claim titles in the 1500m and 5000m, after claiming the 3000m crown in Sydney a fortnight ago.

Para world champion James Turner will continue his undefeated run on home soil while World Para Championships silver medallist Mali Lovell makes strides towards her maiden Games.

Coverage of the event runs from Thursday, 11 April to Friday, 19 April with all the action streaming live and free from 12:25pm AEST on Thursday afternoon.

Big-name Supercars drivers headline the action at Race Phillip Island this weekend, the third event of the 2024 SpeedSeries.

Supercars race winners Chaz Mostert and Will Brown are set to compete along with Jaxon Evans.

Other notable names include Stephen and Brenton Grove, the duo behind Supercars team Grove Racing, and former FIA Formula 3 Championship driver Alex Peroni who hails from Tasmania.

All five of these names join a 17-car field competing in the Fanatec GT World Australia series, marking it’s first appearance on the SpeedSeries card in 2024.

Other categories racing include the TCR Australia Series and Trans Am Series plus the Porsche Sprint Challenge and Radical Cup Australia.

Coverage gets underway from the Phillip Island Grand Prix Circuit at 10:30am AEST on Saturday morning, live and free on 7plus.

The Perth International Festival of Hockey continues with the Kookaburras taking on the India Men’s team in the third of five tests tonight.

The Aussies are looking to secure the test series victory with a third-straight win tonight. They won convincingly by four goals in the opening game on Saturday night followed by 4-2 victory on Sunday night as Matt Dawson played in his 200th cap.

Following the Kookaburras’ test series against India, the Hockeyroos will take on China and Japan in a six-game tri-series, starting on Saturday, 20 April.

Tune in from 7:30pm AEST tonight for live coverage of the action at Perth Hockey Stadium at Curtin University.

The Women’s World Sand Greens Championship unfold from Walcha Golf Club in New South Wales.

The inaugural event will see Australia’s best female professional golfers and elite amateur stars test their games in a way very few have ever done with a purse of $140,000 on offer.

Coverage begins from 11:30am AEST on Thursday morning, live and free on 7plus.

The VFL, SANFL and WAFL all unfold across the weekend with three huge games streaming nationally on 7plus.

Long-time football rivals Carlton and Collingwood square off in Round 3 of the VFL on Sunday afternoon and IKON Park.

South Adelaide take on Sturt on Sunday afternoon at Flinders University Stadium. Both sides are looking for their first win of the SANFL season after the opening round.

South Fremantle host Claremont in Round 3 of the WAFL at Fremantle Community Bank Oval. Claremont have suffered two heavy loses to start their 2024 campaign as they face the Bulldogs on the road.

Watch the State Footy live and free around the nation on 7plus

Check out the full lineup for this week below

Wednesday 10/4

Hockey: Kookaburras v India Men’s Test 3 – 7:30pm AEST

Thursday 11/4

Surfing: WSL Championship – Margaret River Pro – 9am AEST

Golf: Women’s Sand Green Championship – Final Round – 11:30am AEST

Athletics: Australian Championships Day 1 – 12:55pm AEST

Friday 12/4

Surfing: WSL Championship – Margaret River Pro – 9:30am AEST

Athletics: Australian Championships Day 2 – 12:55pm AEST

Hockey: Kookaburras v India Men’s Test 4 – 7:30pm AEST

Saturday 13/4

Surfing: WSL Championship – Margaret River Pro – 9:30am AEST

Motorsport: Race Phillip Island – 10:30am AEST

Athletics: Australian Championships Day 3 – 11:20am AEST

Horse Racing: The Championships Day 2 – Randwick & Bendigo – 12pm AEST

WAFL: Round 3: South Fremantle v Claremont – 4pm AEST

Hockey: Kookaburras v India Men’s Test 5 – 6:30pm AEST

Sunday 14/4

Surfing: WSL Championship – Margaret River Pro – 9:30am AEST

Motorsport: Race Phillip Island – 10:10am AEST

Athletics: Australian Championships Day 4 – 10:20am AEST

VFL: Round 3: Carlton v Collingwood – 2pm AEST

SANFL: Round 2: South Adelaide v Sturt – 2:30pm AEST